“Afrin’de siviller öldürülüyor iddası”

Diğer

 

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad el-Hüseyin, BM’nin yıllık insan hakları raporuna ilişkin açıklamasında, “Türkiye’de temel haklara saygı kötüleşmeye devam ediyor” dedi ve El-Hüseyin, Afrin’de başlatılan operasyonun sivil halkı tehdit ettiğini ekledi. Fransa Dışişleri Bakanı da Afrin’de sivillerin öldürüldüğünü iddia ederek, Türkiye’ye ‘operasyonu durdurun’ mesajı vermişti.

“TSK’nın emeli yalnızca teröristler”

Türk Silahlı Kuvvetleri “Harekatın planlama ve icrasında sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçler hedef alınmakta olup, sivil/masum halkın ve çevrenin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir” açıklamasında bulunup, bu amaç doğrultusunda operasyonlarına devam etmektedirler. Nitekim, sivil-terörist ayrımı gözetilmese Afrin’in alınması ve teröristlerden temizlenmesi çok kısa bir süre içerisinde gerçekleşirdi.
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli de bu söylentilere, “Zeytin Dalı Harekâtı’nda sivillerin öldürüldüğüne yönelik, sivillerin ölümleriyle ilgili olarak gündeme getirilen bütün iddiaların tamamının yalan ve manipüle edilmiş, belli bir algı oluşturmaya yönelik haberler olduğunu ifade etmem gerekiyor” şeklinde karşılık verdi.

Papatya MECİT

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir