” BAE’den Türkiye’ye: ”Arap ülkelerinin egemenliğine saygı duyun” uyarısı! ”

Diğer

 

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) dışişlerinden sorumlu Devlet Bakanı Enver Gargaş, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Arap-Türkiye ilişkilerinin en iyi durumda olmadığı bir sır değil. Dengeye dönebilmek için, Ankara Arap ülkelerinin egemenliğine saygı duymalı ve komşularıyla akıl ve mantık çerçevesinde ilişki kurmalı.” dedi.

Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Bahreyn’in Suudi Arabistan öncülüğünde Katar ile diplomatik ilişkilerini durdurması ve bu karar sonrasında Türkiye’nin Katar’ın yanında yer alması, Türkiye’nin BAE, Mısır ve Bahreyn ile ilişkilerinde gerginliğe sebep olmuştu.

Reuters’tan alınan bir habere göre BAE kendini radikal İslam’a karşı siper olarak görüyor ve Adalet ve Kalkınma Partisi’ni (AKP) karşı olduğu Müslüman Kardeşler’in destekçisi olarak tanımlıyor. Yani Türkiye’yi radikal islamcılara destek vermek ile suçluyor.

” Dışişleri Bakanı’ndan ”hırsız” yakıştırması”

Daha öncesinde seviyesiz bir şekilde Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah Bin Zayed, Birinci Dünya Savaşı’nda Medine kentini savunan Osmanlı birliklerinin komutanı Ömer Fahreddin Türkkan’ı “hırsız” olarak tanımlayan bir tweet paylaşmıştı.

Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Zayed’i “terbiyesiz” ve “petrol şımarığı” olarak nitelendirmiş; “Ey bize bühtanda bulunan zavallı, senin ceddin neredeydi?” sözleriyle tepki göstermişti.

Bu gerginliklerden sonra yeni gelen açıklamalar karşısında Türkiye’nin ne yapacağı, merak konusu.

 

Elif YEŞİLALİOĞLU

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir