”İngiltere’den ”Bir Müslümanı Cezalandır Günü” mektupları”

Diğer

İngiltere’nin Leeds kentinde “Bir Müslüman’ı Cezalandır Günü” adlı eyleme destek çağrısı için İngiltere’nin dört bir yanına gönderildiği iddia edilen mektuplar, müslümanları tehdit altına aldı ve yetkilileri harekete geçirdi.

Sosyal medya aracılığı ile yayılan, A4 kağıtlar üzerinde müslümanlara karşı şiddet eylemlerinin listelenip puanlandığı görülüyor. İngiliz Terörle Mücadele ekipleri, bu yazıların yazılmasını ve sosyal medya’da geniş kitlelerce yayılmasını bir propaganda olarak değerlendiriyor.

Bu mektupların ülkede yaşayan müslümanlar’ı endişelendirdiği ve korku yarattığı görülüyor.

”İngiltere’de yaşayan müslüman halk kendini güvende hissetmiyor”

İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’dan oluşan Birleşik Krallık’ta Müslümanlara yönelik İslamofobik saldırıları “Tell Mama” isimli grup kayıt altına alıyor. Britanya Polis Şefleri Birliği (ACPO) ve ülke genelindeki tüm emniyet birimleriyle ortak çalışan Tell Mama’nın direktörü Iman Atta, ülkede barınan müslüman halkın kendini güvende hissetmediğini açıkladı.

“Bazı Müslümanlar çocuklarının sokakta oyun oynamasının güvenli olup olmadığını soruyor” diyen Atta, mektupların yerel halkı İngiltere’deki Müslüman topluma karşı şiddete teşvik ettiği uyarısında bulundu.

 

Elif YEŞİLALİOĞLU

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir