“Kapitalizm ürünü değil, emekçi kadınlar günü!”

Diğer

 

“Kadınların hakları için ilk büyük arayışı”

8 Mart 1857’de ABD’nin New York kentinde dokuma fabrikasında çok ağır çalışma koşulları, çok uzun iş saatleri ve çok düşük ücretlerle çalışan 40 bin kadın işçi, daha iyi koşullar isteğiyle greve başladı.

“Emekçi kadınlara polis saldırısı!”
Grev’deki işçi kadınlar polisler tarafından saldırıya uğradı, ardından fabrikaya kitlendiler. O esnada çıkan şüpheli bir yangından çıkmalarına fabrika önündeki barikatlar engel oldu ve 129 kadın işçi hayatını kaybetti. 8 Mart 1857’de, işçilerin cenaze törenine 10.000’i aşkın kişi katıldı.

“Clara Zetkin’in önerisiyle…”
1910’da Kopenhag’da 2. Enternasyonal’e(uluslararası) bağlı Sosyalist Kadınlar Konferansında konu, kadın ve emek mücadelesiydi.

Almanya Sosyal Demokrat Partisi’nden Clara Zetkin, 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak anılmasını öneri olarak sundu ve öneri oy çokluğuyla kabul edildi. Her yıl aynı gün, işçi sınıfı örgütleriyle kadınlar günü düzenlemesi kararlaştırıldı. 1960’lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletlerinde de kabul edilip kutlanmasıyla daha güçlü bir şekilde gündeme geldi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmasını kabul etti. Birleşmiş Milletlerin sitesinde günün tarihine ilişkin bölümde, kutlamanın New York’ta ölen işçilerin anısına yapıldığı yazılmamıştır.

8 Mart Dünya Kadınlar Gününüz kutlu olsun.

Papatya MECİT

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir