RTÜK’ten Açıklama: ”Youtube’u ve Sosyal Medya’yı Değil, Netflix, BlueTV ve Puhu TV’yi Denetleyeceğiz”

Diğer

 

Bir süredir konuşulan RTÜK’ün internet yayınlarını ve sosyal medyayı denetleyip yasak getireceği haberleri için beklenen açıklama Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyesi olan Doç. Hamit Ersoy’dan geldi.

Adnan Oktar’ın A9 TV yayınları üzerine ortaya çıkan tartışma, RTÜK’ün  internet yayınlarını denetlemesini ön gören yasa tasarımında ortaya çıkmasına sebep olmuştu. Yeni yasayla birlikte RTÜK’ün YouTube,  Facebook  ve  Twitter  gibi sosyal medya mecralarını da denetleyeceği iddiaları ortaya atılırken, bugün bu konuyla ilgili açıklama yapıldı.

Aynı zamanda İslam İşbirliği Teşkilatı Yayıncılık Düzenleyici Otoriteleri Forumu (IBRAF) Genel Direktörü olan Ersoy, düzenlemeye yönelik eleştirileri değerlendirerek, internetin denetiminin söz konusu olmadığını söyledi.

“Radyo ve Televizyon Üst Kurulunun böyle bir görevi üstlenmesi hem yasal hem de pratik açıdan mümkün değil. Yapılmak istenen düzenleme öncelikle sadece karasal, uydu ve kablo ortamında yapılan yayıncılığın internet ortamındaki uzantısı şeklinde. Yani internet ortamında yapılacak yayıncılıkla ilgilidir.” diye açıklama yapan Ersoy açıklamasının devamında

Netflix, Puhu TV ve BlueTV gibi platformların denetleneceğini vurguladı. 

Ersoy, ” Bu alanın denetlenmemesi çocukların çok sakıncalı içeriklerle karşı karşıya kalmasını sağlardı. Çocukların korunması Anayasal bir zorunluluk olduğu için (RTM), RTÜK, çocukların, gelecekteki nesli korumak adına bu alana el atmak zorundaydı. Yani yeni yasal düzenleme, geleneksel yayıncıların internet ortamına uzanan yayınları ile geleneksel ortamlarda yayın yapmaz ancak bunları barındıran içerikler barındıran yayıncılıkları da denetleme imkanı verecek. “Şeklinde açıklama yaptı.

Bunların dışında, son zamanlarda çok tartışılan sosyal medya’nın denetleneceği algısına da, ” YouTube, Twitter, Facebook ve benzeri, görsel içeriği paylaşan ve  yayıncı hitabı taşımayanlar için RTÜK’ün herhangi bir denetimi söz konusu değil. İnternet ortamında ‘geleneksel mecralarda yapılan içeriği’ paylaşan, şimdilik ‘yayıncı’ denmeyen ama aslında internet ortamında yayıncılık yapan kuruluşları denetleyeceğiz sadece. Dolayısıyla şu ana kadar gösterilen tepkilerin yersiz olduğunu, endişeye mahal olmadığını, uçsuz bucaksız internet dünyası içinde çok sınırlı bir yetkinin RTÜK’e verildiğinin ve Avrupa Birliği standartlarına göre yayıncı kimliği taşımayan hiçbir kullanıcının içeriğinin denetlenmeyeceğinin bilinmesi gerekiyor.” Şeklinde bir açıklama yapıldı.

Yeni medya çağına ayak uyduran ve televizyonda yayınlanan yapımların aksine sansür uygulanmayan, daha özgür bir ortamda yayın yapan ve izleyicisine televizyon yayınlarının aksine daha geniş bir zaman dilimi ve takip edebilecekleri rahat bir ortam sağlamıştı. İnternet yayıncılıkları, büyük bir kesimin takdirini kazmış ve oldukça rehavet görmüştü.

RTÜK’ten gelen bu açıklama ve yakın bir zaman sonra başlayacak olan denetim yasası’na tepkilerin nasıl olacağı şimdiden merak konusu. 

 

Elif YEŞİLALİOĞLU