“Stephen Hawking hayatını kaybetti!”

Diğer

Hawking, Albert Einstein’den sonraki en büyük dahi kabul edilen ünlü İngiliz bilim insanı ve yazardı.
Araştırmaları 40’ın üzerinde dile çevrilen Hawking, uzay bilimi, kara delikler ve kuantum fiziğiyle ilgili geniş kapsamlı çalışmalarıyla biliniyordu.

Nobel ödülüne sahip olan bilim insanı, 1988’de yayımlanan kitabı”Zamanın Kısa Tarihi”nde  Büyük Patlamadan Karadeliklere,büyük patlama (Big Bang), kara delikler, ışık konikleri, superstring kuramı kavramlarını açıklamıştı. Bu kitabı büyük ses getirdi ve kitap 10 milyondan fazla sattı. Onun devamını “Zamanın Daha Kısa Tarihi” adlı kitabı izledi. Fizik alanında 12 onur derecesi alan, 1974‘te Royal Society‘nin en genç üyelerinden biri olan ve 1979 yılında, Isaac Newton için kurulan Lucas Kürsüsü‘ne getirilen Hawking, 1989‘da Companion of Honour‘a layık görüldü. Aynı zamanda Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi üyesiydi.

76 yaşındaki Hawking’in ölümünü çocukları Lucy, Robert ve Tim yaptıkları ortak açıklama ile duyurdu. Yazılı açıklamalarında “Sevgili babamızı bugün kaybetmiş olmanın üzüntüsünü yaşıyoruz. Çok büyük bir bilim insanı, çalışmaları ve mirası yıllarca yaşayacak olağanüstü bir kişiydi” ifadeleri yer alıyor.

Hawking, 1963’te Cambridge Üniversitesinde öğrenciyken tedavisi olmayan motor-nöron hastalığına yakalandı. Vücudunun neredeyse hiçbir kısmını kullanamıyor, ancak kendisi için özel olarak geliştirilen bir bilgisayar sistemi ile iletişim kuruyordu.
Doktorlar, Hawking 21 yaşındayken yalnızca iki yıl ömrü kaldığını söyledi. Ancak Hawking 55 yıl boyunca bilimsel makalelerini üretmeye devam etti. 76 yaşına kadar birçok teoriye ve kitaba imza attı.

 Papatya MECİT

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir